depilacja-cukrowa.JPGzwiązku, iż depilacja w naszym kraju jest poniekąd nowością, nie możemy korzystać z babcinych sposobów, bowiem one nie parały się takimi zajęciami. Musimy zatem sięgnąć dalej i uczyć się od tych, dla których usuwanie zbędnego owłosienia było tak naturalne, jak dla naszych babć pranie w rzecze a mam pranie w pralce Frania (przy okazji, niesamowite, jak technologia idzie naprzód, na szczęście dla nas). Wracając do depilacji. Są kraje, w których depilacja znana jest od setek lat, dlatego warto korzystać z ich doświadczenia. Takim są między innymi kraje arabskie, gdzie depilacja należała niejako do obowiązku każdej kobiety. Tu najbardziej popularnym sposobem na usuwanie owłosienia była depilacja pastą cukrową, którą znały i stosowały już starożytne Egipcjanki. Czemu zatem nie skorzystać z czegoś, co było stosowane z pokolenia na pokolenie i z pewnością modyfikowane i ulepszane?

Depilacja pastą cukrową jest metodą skuteczną, łatwą i przede wszystkim tanią. Można ją wykonać samodzielnie, choć wiele salonów kosmetycznych na świecie proponuje ją swoim klientkom.

Depilacja pastą cukrową w salonie kosmetycznym Aby przeprowadzić depilację tą metoda w pojemniczku umieszcza się mieszankę cukru, cytryny i wody. Gotową skrystalizowaną porcję rozpuszcza się przy użyciu suszarki i miesza do uzyskania płynnej konsystencji. Następnie kosmetyczka ugniata ją palcami i nakłada na fragment ciała, w którym chcemy pozbyć się zbędnego owłosienia. By włoski lepiej przywarły do masy należy rozprowadzić ją zgodnie z kierunkiem ich rośnięcia a następnie kilkakrotnie gładzić warstwę masy. Teraz czas na oderwanie, które wykonujemy, podobnie, jak w przypadku plastrów do depilacji, odrywając masę szybkim ruchem pod włos. Ten sam materiał wykorzystuje się ponownie, zgniatając go szybko w dłoniach i nalepiając na kolejny fragment ciała.

Osoby, które poddały się depilacji metodą cukrową i woskiem twierdzą, że ból przy użyciu pierwszej metody jest mniejszy a skóra nie jest podrażniona dzięki czemu nogi wyglądają pięknie i, co ważne, nie widać zaczerwienień w miejscu cebulek.

Tunezyjki, które zaczynają przygodę z depilacją, oczywiście metodą cukrową, bardzo wcześnie, bo jako nastolatki, mają delikatne owłosienie, które z czasem całkowicie zanika. Nie znają także zjawiska wrastania włosków i prócz depilacji za konieczność uważają usuwanie brudu i martwego naskórka przy użyciu szorstkiej rękawicy, często poddając się temu zabiegowi komuś innemu. Wracając do depilacji Tunezyjek, depilują one całe ciało, łącznie z okolicą bikini, bo to jest wymogiem, jaki stoi przed każdą kobietą.

Przygotowanie pasty cukrowej Przygotowanie pasty cukrowej zajmuje chwilę, potrzebny jest mały garnek, do którego nalewamy wody, wsypujemy cukier i dodajemy kilka kropel cytryny. Czynność tę wykonujemy na małym ogniu aż do czasu, kiedy cukier rozpuści się a wszystkie składniki przemienią się z gęsty syrop. Masa stanie się przezroczysta, z bąbelkami powietrza. Kiedy dojdą do powierzchni jeszcze przez chwilę masę podgrzewamy, następnie wyłączamy gaz i pozostawiamy do ostygnięcia. Kiedy masa przestygnie, można rozpocząć depilację. W tym celu bierzemy niewielką ilość masy, ugniatamy ją w dłoni niczym plastelinę i naklejamy na skórę. Innym sposobem jest wycięcie bawełnianych lub flizelinowych pasków, na które nakładamy masę i tak przygotowany pasek przyklejamy do skóry. Masę cukrową można zmyć z materiału przy użyciu ciepłej wody.

Pasta cukrowa ma wiele zalet. Jest tania i nie powoduje oparzeń, jak w przypadku wosku, bowiem przed jej nałożeniem bierzemy ją w dłonie, dzięki czemu sprawdzamy jej temperaturę. Jej składniki są naturalne, dlatego nie wywołują podrażnień skórnych, brak w nich jakichkolwiek konserwantów, barwników czy innych substancji mogących wywołać alergie.

Przepis na masę cukrową i depilację Dla tych, którzy dotarli do końca, przepis na masę cukrową: Składniki: ¾ szklanki wody, ½ szklanki cukru, ½ cytryny Przygotowanie: W niewielkim garnku, na małym ogniu mieszamy wszystkie składniki do czasu aż zmienią kolor i powstanie jednolita karmelowa konsystencja.. odstawiamy aż przestygnie. Kulkę o wielkości łyżki stołowej gnieciemy w dłoni, naklejamy zgodnie z kierunkiem rosnących włosków i odrywamy pod włos. Następnie ponownie ją ugniatamy, naklejamy i odrywamy. Tą kulką możemy wydepilować całą nogę. Pozostałą masę możemy przechowywać w słoiczku kilka miesięcy.