nawodnienieskory.png

Skóra, bez względu na rodzaj cery, wymaga nawilżania. Zabieg ten pozwala na długi czas uzyskać zdrowy i ładny wygląd, a więc korzystnie wpłynąć na naszą urodę. Skóra jest naszym łącznikiem ze światem. Reaguje na zmianę temperatury otoczenia, informuje o stanie zdrowia jej właściciela. Odpowiednia jej pielęgnacja pozwala uzyskać należytą elastyczność oraz sprężystość. Każdy rodzaj cery wymaga nawilżenia oraz zachowania należytego poziomu wilgoci. Okazuje się, że zadanie to wcale nie jest takie łatwe. Wysoka temperatura, przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, niewłaściwa pielęgnacja cery, złe nawyki żywieniowe, upływ czasu – wszystko to nie wpływa korzystnie na poziom nawilżenia skóry.

Kolejnymi jej zagrożeniami są również używki – kawa, papierosy, alkohol a także nadmierne opalanie się na słońcu oraz w solarium, bowiem promienie UVA przyczyniają się do fotostarzenia się skóry oraz do szerszego działania wolnych rodników. Promienie słoneczne pustoszą komórki skóry, niszcząc włókna kolagenowe odpowiadające za elastyczność skóry. Przesuszenie skóry przyczynia się do powstania w zaskakująco szybkim tempie zmarszczek. Niekorzystne zmiany skóry mają również związek z zanieczyszczeniami środowiska oraz atmosfery. Kolejne niekorzystnie wpływające na nią czynniki to stresujący tryb życia oraz życie w ciągłym biegu. Wszystko to prowadzi do utraty elastyczności oraz spadku odporności. Chcąc, zatem poszczycić się ładną skórą, należy pielęgnować ją zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz z uwzględnieniem rodzaju skóry oraz jej potrzeb. Nawilżanie skóry od wewnątrz

Skóra, która nie jest należycie nawilżona, łuszczy się a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy należy pamiętać o piciu niegazowanej wody mineralnej oraz o używaniu kosmetyków nawilżających. Dostarczona woda nie tylko nawilży skórę, ale również usprawni proces trawienia, przepływ krwi, usunie zalegające toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Skóra narażona jest na przesuszenie w czasie upałów, dlatego właśnie wówczas należy zadbać o to, by ją należycie nawilżyć. W tym celu nie wystarczy samo picie wody, skórze przydadzą się kremy oraz mgiełki o kojących właściwościach. Kosmetyki te są o tyle dobre, że można je stosować na makijaż. Rozpylając je należy jednak pamiętać o tym, że wilgotna skóra szybciej się przesusza, wobec czego nadmiar mgiełki należy zebrać chusteczką higieniczną. Jak skóra broni się przed utratą wody?

To, co powstaje na powierzchni skóry, a więc cienka powłoka tłuszczu nazywana sebum, jest niczym innym jak ochroną skóry przed utratą wilgoci. Proces ten jest typowy dla każdego rodzaju cery, przy czym najmniej sebum wytwarza cera sucha, jednak, co warte podkreślenia, starzeje się ona najszybciej (cera tłusta i mieszana zachowują swą naturalną młodość znacznie dłużej). Aby nie dopuścić zatem do zaburzenia naturalnych procesów zachodzących w skórze, należy objąć ją należytą opieką i pielęgnacją.

Każdy rodzaj cery, także tłusta, wymaga nawilżania, tymczasem osoby z nadprodukcją sebum błędnie bardzo często rezygnują z tego zabiegu. Brak składników nawilżających tymczasem prowadzi do wzmożonej produkcji łoju. Skóra tłusta i mieszana nie powinna być zatem nadmiernie odtłuszczana, natomiast suchą należy dostatecznie natłuszczać. Za wilgoć wewnątrz skóry odpowiadają produkowane w naskórku mieszaniny substancji noszące nazwę Natural Moisturing Factor (NMF), na które składają się przede wszystkim kwas hialuronowy, kwas polimlekowy, aminokwasy czy mocznik. Ich produkcja zostaje zakłócona przez zanieczyszczenia środowiska, nagłe zmiany temperatur, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, promienie UV. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenie można rozpoznać po uczuciu pieczenia, napięciu, szorstkości i wiotczeniu skóry.