Pielęgnacja skóry zapobiegająca jej przesuszeniu

Podstawą pielęgnacji skóry jest jej systematyczne oczyszczanie oraz stosowanie rano i wieczorem odpowiedniego kremu, który dostarczy cennych składników odżywczych oraz usprawni procesy wiążące wodę w skórze. W składzie kremów znajdują się zazwyczaj składniki uszczelniające komórki naskórka, w tym przede wszystkim lipidy, na które składają się kwasy tłuszczowe oraz gliceryna oraz ceramidy a także odżywiające skórę witaminy i wyciągi roślinne. W przypadku nawilżania skóry cennymi składnikami są wyciągi roślinne, w tym wyciąg z aloesu , algi morskie zawierające przeszło 90% wody oraz woda termalna. Bardzo skuteczne są preparaty o lekkiej konsystencji typu olej w wodzie. Kosmetyki nawilżające skórę Kremy nawilżające Po dokładnym oczyszczeniu skóry należy przejść do zastosowania kremu, który ma odżywić i ochronić skórę. W zależności od potrzeb sięgnąć możemy po kremy:

• nawilżający – idealny do pielęgnacji każdego typu cery, • ochronny – doskonały do stosowania zimą, przy niskim temperaturach, • przeciwsłoneczny – zawierający filtry ochronne UVA i UVB, chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, • przeciwzmarszczkowy – krem w postaci tłustej lub półtłustej, także nawilżający.

Aktywne składniki kremu wchłaniane są przez skórę do 30 minut po jego aplikacji. Nakładanie zbyt dużej ilości kremu nie jest dlatego zalecana, natomiast jego nadmiar należy ściągnąć przy użyciu chusteczki higienicznej. Rozprowadzając kosmetyk należy pamiętać o właściwym ruchu, zawsze od brody ku górze i od środka na boki. Kremy na dzień chronią skórę przed promieniami UV, kremy na noc natomiast zawierają większą ilość substancji odżywczych, bowiem skóra nocą szybciej się regeneruje. Zaleca się stosowanie kremu na dzień i na noc z tej samej serii, przy czym co sześć miesięcy wskazana jest zmiana kremów na inne, by dać możliwość otrzymania innych składników odżywczych oraz uniknąć reakcji uczuleniowych.

Maseczki nawilżające

Kosmetyki tego typu należy stosować adekwatnie do rodzaju cery oraz indywidualnych potrzeb skóry. Maski o właściwościach nawilżających poprawiają wilgotność naskórka za sprawą zawartych w nich substancji nawilżających. Można sięgać po nie przy każdym typie cery o każdej porze roku. Maseczki nawilżające poprawiają kondycję skóry zarówno latem, kiedy jest ona narażona na niekorzystne działanie promieni UV, jak i zimą, kiedy jest ona przesuszona na skutek małej wilgotności powietrza. Do zastosowaniu maski wskazana jest aplikacja półtłustego kremu, który zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci.

W zależności od potrzeb wykorzystać można moc ziół. Oto lista wykorzystywanych roślin oraz ich właściwości:

• właściwości odświeżające, oczyszczające, przeciwzapalne – ogórecznik lekarski, • właściwości oczyszczające, matujące skórę – wyciąg z kasztanowca, • właściwości przeciwzapalne – krwawnik, • właściwości nawilżające, wzmacniające naczynia krwionośne – miłorząb japoński, • właściwości gojące, łagodzące – bluszcz pospolity, • właściwości odżywiające, regenerujące, wspomagające odnowę komórkową – nagietek, • właściwości ściągające – chmiel, • właściwości antybakteryjne – rumianek, • właściwości zmiękczające i nawilżające skórę – siemię lniane.

źródło: uroda-wdziek.pl